Skip to content

Saarland Üniversitesi

saarland-uni

Saarland-Saarbrücken

Saarland Eyaleti Almanya’nın güney batısında bulunur, konumu itibariyle Fransa ve Lüxemburg ülkelerine komşudur. Saarland Üniversitesi Almanya’nın Saarland Eyaleti’nin başkenti olan Saarbrücken şehrinde yer alır. Şehrin nüfusu 2020 sayımına göre 183.161’dir.  Üniversite, kongre, fuar ve alışveriş şehri olarak bilinen Saarbrücken şehri ayrıca 15.000 firmaya ev sahipliği yapmaktadır.  Saarland Modern Sanatlar Müzesi, Tarih Müzesi, ormanlık alanlar, Fransız-Alman Bahçesi, Unesco tarafından dünya miras alanı olarak kabul edilen Volklinger Hütte, Saarbrücker Schloss, Ludwigskirche, Alte Brücke görülmesi tavsiye edilen bazı yerlerdir.

Saarland şehrinin resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Saarland Üniversitesi-Universität des Saarlandes

Kuruluş temelleri 1946 yılına dayanan Saarland Üniversitesi, 1948 yılında Almanca ve Fransızca dilinde eğitim veren bir üniversite olarak kapılarını açtı. İlk yıllarında ekonomisi Fransa’ya dayanan üniversite, Fransa’nın Nancy Üniversitesi himayesinde açılmış, 1957’den itibaren ise Almanya üniversiteler birliğine girmiştir.

2020 yılında Almanya üniversiteleri arasında yapılan CHE Ranking’ e göre üniversite, işletme, işletme enformatiği ve iktisat gibi bölümlerde hem lisans hem de yüksek lisans eğitiminin kalitesi ve organizasyonu açısında ilk sıralarda yer almıştır. Özellikle işletme enformatiği master bölümünde Almanya’nın en iyi eğitim veren üniversiteleri arasında ve en üst sıralarda yerini alır. Sistem Mühendisliği, Germanistik / Romanistik, Psikoloji, Anglistik / Amerikanistik gibi bölümlerde verilen eğitimin ile de Almanya’nın en iyi üniversiteleri arasına girmektedir. Almanya üniversiteleri arasında, araştırma için bilim insanlarına en fazla ödenek ayıran üniversite ayrıca 2019 yılında CWUR World University Ranking listesinde dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer alır.

Üniversitenin toplam 6 fakültesinde, %21’i uluslararası kontenjandan olmak üzere 16.800 öğrenci eğitim almaktadır. 278 profesörün, 1.571 akademik personelin, 1.176 araştırma görevlisinin ve 1.371 idari ve teknik kadro görevlisinin çalıştığı üniversitenin 2019 yılında eğitime ayırdığı bütçe 69 milyon Euro’dur.

Üniversitede eğitim verilen bölümlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Fakülteler

Beşerî Bilimler, İktisadi ve İdari Bilimler

Tıp

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri

Fen Bilimleri ve Teknoloji

Felsefe

Hukuk

Almanya’da Eğitiminiz Burada Başlar.

Almanya’da Almanca üniversite ve yüksek lisans eğitimi hakkında tüm merak ettiklerinizi bize ulaşarak ücretsiz öğrenebilirsiniz.