Skip to content

Almanca Öğrenmek

İyi bir Almanca seviyesine ulaşmak kolay olmayabilir, ancak Almanca öğrenmek ihtiyaç duyulan zamanı ve çabayı harcayan herkes için kesinlikle mümkündür. Bir dili öğrenmenin sayısız yolu vardır. Örgün dersler almak, bir kursa katılmak veya özel ders almak bu yollardan yalnızca bir kaçıdır. İleri düzeyde bir Almanca seviyesine sahip olsanız da, yeni başlayan biri olsanız da, süreci hızlandırmak için bu seçeneklerden herhangi birini hatta birkaçını aynı anda değerlendirebilirsiniz. Kibarca bir yemek sipariş etmeyi veya bir otobüs bileti almayı öğrenmek, Almanya’da geçireceğiniz ilk günlerde oldukça yararlı olacaktır.

Almanca

Almanca, Almanya’nın resmi dilidir. Ayrıca, çeşitli ulusal ve bölgesel lehçelerde, Avusturya, İsviçre, Belçika, Güney Tirol ve Lihtenştayn gibi bazı orta Avrupa ülkelerinde konuşulmaktadır.

Almanca, İngilizce ve Hollandaca (Flemenkçe) ile birlikte gruplandırılmış batı cermen dillerinden biri olarak kabul edilir. Her üç dil de bu nedenle kelime dağarcığı ile benzerlik göstermektedir.

Yüksek Almanca (Hochdeutsch), Almanca’nın resmi ve ebedi standartlaştırılmış halidir. Yüksek Almanca, günümüzde İsviçre gibi Almanca’nın farklı lehçelerinin konuşulduğu ülkelerin okullarında öğretilen dilin resmi biçimidir. İsviçreliler, İsviçre Almancası (Schweizerdeutsch) konuşurlar ancak eğitim ve çalışma hayatlarında yüksek Almanca konuşur ve yazarlar.  Martin Luther’in 16. yüzyıldaki İncil tercümeleri, bölgenin ana dili olarak yüksek Almanca’nın gelişmesini sağlamıştır.

Almancayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Temel Almanca konuşmaya başlamanın süresi tahmini olarak yaklaşık 36 haftadır (750 ders saati). Bunun anlamı Almanca konusunda uzmanlaşmanın tutarlı ve disiplinli bir çalışma ile birkaç yıl süreceğidir. Almanca öğrenmenin ne kadar süreceği, öğrenmek isteyen kişinin çabasına bağlıdır. Bu yüzden Almanya devlet üniversitelerinde Almanca hazırlık eğitiminin süresi sıfırdan başlayan öğrenciler için genelde 12-24 ay olarak belirlenmiştir. Almanlar, Almanya’da bulunan uluslararası öğrencilerin ülkeye uyum süreçlerini de göz önünde bulundurarak, Almanca hazırlık eğitimini 1 yıldan fazla bir zamana yaymıştır. Anadil seviyesinde Almanca konuşulabilmesi için 10.000 kelime bilinmesi gerekir.

Almanca Öğrenmek İçin 3 Önemli Adım

1) Önemli Kelimeler; Başlangıçta kelime dağarcığınızı genişletmek, hem anlama hem de konuşma için önemlidir. Önemli kelimeleri öğrenip bunları günlük hayatta kullanmaya başlamanız aynı zamanda motivasyonunuzu da yükseltecektir.

2) Temel Dil Bilgisi; Almanca’nın karşılaşılan tüm durumlarda (günlük yaşam, eğitim, iş hayatı) nasıl kullanıldığını öğrenebilmek için Almanca dilinin temel bilgisinin en önemli yapı taşı olan çekimleri ve bağlaçları nerede, hangi formda kullanılacağının öğrenilmesi gerekir. Temel dil bilgisini öğrenmeden Almanca konuşulamaz.

3) Düzenli Konuşmak; Almancayı biri veya birileri ile düzenli olarak konuşmak, dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur ve aynı zamanda yeni arkadaşlar edinmek için harika bir yoldur.

Almanca nasıl öğrenilir?

Almanca’yı çeşitli yollarla öğrenmek mümkündür.

Öğrenciler için hem ekonomik hem de en yüksek akademik standartlarda  Almanca dil eğitimi alabilecekleri en iyi seçenek Almanya devlet üniversitelerinin Almanca hazırlık bölümlerinde eğitim almaktır. Almanya’da devlet üniversitelerinin bünyesinde alınan Almanca dil eğitimi, Almanya’da bulunan tüm dil okullarında alınan eğitimden daha yüksek standartlarda verilmektedir. Üstelik Almanca hazırlık eğitimi alan öğrenciler, özel dil okullarında Almanca öğrenen öğrencilere göre çok daha az öderler. Öğrenci olmayanlar ise özel kurslara katılabilir, bir Almanca öğretmeninden özel ders alabilir, çevrim içi (online) bire bir veya grup olarak ders alabilir vb. tüm alternatifleri değerlendirebilirler.

Almanca-Ögrenmek

Almanca öğrenmek zor mu?

Almanca öğrenmenin çok zor olabileceğini mutlaka siz de duymuşsunuzdur. Almanca, erkek ve dişi kelime biçimlerinin yanı sıra, alışık olunmayan bileşik sözcükler ve dilsel durumlar içerdiğinden bazı öğrencilerin gözünü korkutabilir, ancak Almanca diğer birçok Avrupa dili ile benzerlikler taşır. Almanca dilinin kuralları öğrenildikten ve yeterli kelime hazinesine sahip olduktan sonra diğer dillerde olduğu gibi Almanca olarak yükseköğretim alınabilir. Almanca öğrenmeye yeterli zaman ayrıldığında ve disiplinli çalışıldığında öğrenmek hiç te zor sayılmaz. Ayrıca bu konuda unutulmaması gereken en önemli şey; hangi dili öğrenmek isterseniz isteyin mutlaka emek vermeniz gerektiğidir.

Almancayı Nasıl Öğrenebilirim?

Almancayı nasıl öğrenebilirim? Bu soruyu aşağıda teknik olarak cevapladık. Fakat Almancayı öğrenmenin tamamen sizin çabanıza ve istikrarınıza bağlı olduğunu unutmamalısınız.

Alfabeyi ezberleyin

Temel Alman alfabesini ve ünlü ve ünsüzlerin nasıl telaffuz edildiğini iyi anlamak önemlidir. Buna alfabeyi ezberleyerek başlamalısınız. Eğer tamamen sıfırdan nasıl Almanca öğreneceğinizi merak ediyorsanız, alfabeden başlamanızı öneririz. Almancada, tıpkı İngilizcede olduğu gibi 26 harf vardır. İngilizcede bulunmayan ve telaffuzu farklı olan yalnızca birkaç harf vardır.

Kolay / önemli kelimeleri öğrenin

Kolay ve önemli kelimeleri öğrenmek, kelime dağarcığınızı (Wortschatz) genişletmek, hem anlama hem de konuşma için önemlidir. Aslında, kelimelerin nasıl oluştuğunu tam olarak bilmeden önce, sadece onlara aşina olmak için yeni kelimeler öğrenmeye başlayabilirsiniz. İlk önce öğrenilecek 100 temel Almanca kelime ve deyimi bilmeniz Almanca’ya başlamak için çok iyi bir yoldur. Yeni bir dil öğrenmeye, muhtemelen tüm dilbilgisi kurallarına uyarak başlamak istemezsiniz. Almanca öğrenmenin,  birisine merhaba demek veya birinden bir şey istemek gibi bazı günlük ifadeleri öğrenmeye başlamaktan daha iyi bir yolu yoktur. Bu size küçük bir başarı hissi verecek ve kendinize olan güveninizi artıracaktır.

Temel dilbilgisi: çalışma isimleri, fiiller ve sıfatlar

Konuşmanın bölümlerini ; temel dil bilgisi çevresinde çalışma isimleri, fiiller ve sıfatları öğrenmek önemlidir.

Cümlelerin nasıl oluşturulduğunu öğrenin

İlk başta, kullandığınız cümleler çok temel olacak ve ruh halinizi ifade edebileceğiniz kadar yeterli olmayacaktır (örn. Öznel, konjonktif vb.). Fakat zamanla daha uzun ve daha karmaşık ifade etme biçimlerine hakim olacaksınız.

Almanca konuşanlarla düzenli olarak konuşun

Almanca konuşanlarla düzenli olarak konuşarak sosyalleşmek, sınıfta öğrendiklerinizi uygulamaya koymanın ve konuşmanızla ilgili daha fazla geri bildirim almanın mükemmel bir yoludur. Bunu yaparak, kelime dağarcığınızı yavaş fakat düzenli olarak artırabilirsiniz. Konuştuğunuz kişiler bilmediğiniz çok sayıda kelime kullanacakları için, onların çekim ve tonlama ile ilgili alışkanlıklarını benimseyerek Almanca konuşmayı öğrenmenin süresini kısaltabilirsiniz.

Bazı Alman filmleri izlemeyi veya Alman müziği dinlemeyi deneyin

Temel bilgilere sahip olduğunuzda, Almanca metinler okuyup, Almanca şarkılar dinleyerek hangi seviyede olduğunuzu test etmeniz gerekir. Haberleri, hava durumunu, sevebileceğiniz filmleri izleyerek kelime hazinenizi genişletebilir, sürekli kendinizi test etme şansını yakalayabilirsiniz.

Bazı temel Almanca ifadeler

Teşekkür ederim : Danke schön

Çok teşekkür ederim:  Vielen Dank

Rica ederim: Bitte schön veya  Bitte

Lütfen: Bitte

Nasılsın ?: Wie geht’s dir?

İyiyim, teşekkürler: Mir geht’s gut, danke

Bize iletişim sayfamızdan ulaşın, Almanya’da eğitim planınızı birlikte yapalım.

Almanya’da Eğitiminiz Burada Başlar.

Almanya’da Almanca üniversite ve yüksek lisans eğitimi hakkında tüm merak ettiklerinizi bize ulaşarak ücretsiz öğrenebilirsiniz.