Skip to content

Passau Üniversitesi

passau-uni

Passau

Passau şehri Bavyera eyaletinin aşağısında, doğu Bavyera’da yer alır. Avusturya’ya sınırı vardır.  Şehrin en büyük özelliği 3 nehrin bu şehirden geçmesidir: Tuna, Inn ve IIz nehirleri. Bu sebeple şehrin Almancası ‚‘‘Die-Drei-Flüsse-Stadt‘‘ olarak bilinen Üç-Nehir-Şehri olarak adlandırılır.

50.000 nüfusa sahip şehirde yaşam ve yaşam kalitesi çok yüksektir. Kiralar ucuz, bina ve arsa fiyatları uygundur. Disiplinler arası ve uluslararası yapısıyla ve düzenli olarak üniversite sıralamasında en üst sıralarda yer alan Passau Üniversite ile şehir aynı zamanda bir üniversite şehridir. Cennet gibi doğal yerlere, Avrupa’nın en büyük ve eşsiz termallerine ve yine Avrupa’nın en büyük Golf tesisine sahiptir. Çok çeşitli kültürel etkinlikler, uluslararası festivaller, tanınmış sanat sergileri, kabare ve müzik etkinlikleri ile kültürel açıdan da zengin bir şehirdir. İhracat, Bavyera için son derece önemli bir ekonomik faktördür. En son 2019 yılında Bavyera İhracat Ödülü’nün verildiği şehirdir.

Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Dom St. Stephan, Dreiflüsseeck, Veste Oberhaus, Glasmuseum Passau, Neue Bischöfliche Residenz, Stadpfarrkirche St. Paul, Museum Moderner Kuntst-Wörlen, Wahlfahrtskirche Mariahilf, Kloster Niedernburg, Römermuseum Kastell Boiotro ve Schablingsturm gelir

Passau şehrinin resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Passau Üniversitesi-Universität Passau

1978 yılında aşağı Bavyera eyaletinde kurulan Passau Üniversitesi’nin  Passau’daki üniversite konumunun tarihi neredeyse 400 yıl öncesine dayanıyor: Jesuit College, Prince Bishop’s Academy, Royal Bavarian Lyceum, Philosophical-Theological College ve University of Passau, uzun bir hümanist geleneğin ve her zaman modern üniversite kurumlarının resmi isimleridir. 100’den fazla ülkeden yaklaşık 12.000 öğrencinin 4 fakültede ve 39 bölümde eğitim aldığı üniversitenin bilimsel araştırmayı ve eğitimi destekleyen alanda 1.100’den fazla tam zamanlı çalışanı, Passau’nun eski şehrinin hemen yakınındaki üniversite kampüsünde araştırma yapar ve çalışır. Kampüs sadece çok iyi bir donanıma ve teknik altyapıya sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda kentsel gelişimi için de çeşitli ödüller almıştır.

2021 THE World University Ranking üniversite sıralama kurumunun yaptığı değerlendirmeye göre, Passau Üniversitesi dünyanın ilk en iyi 1000 üniversitesi arasında 301-350 bandında yerini almıştır. 2020 yılında bilgisayar mühendiliği bölümünde dünyanın 151-175 bandına, Almanya’da bilgisayar ve matematik fakültesi olarak 15. en iyi fakülte ve Bavyera eyaletindeki üniversiteler arasında ise 4. en iyi üniversite olarak seçilmiştir.  Aynı şekilde üniversitenin iktisadi ve idari bilimler fakültesi ve sosyal bilimler fakültesi de 2020 yılında hem dünyada hem de Almanya’da verdiği iyi eğitim ile üniversite sıralama kuruluşlarında ilk sıralarda yerini almıştır.

Üniversitede eğitim verilen bölümlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Fakülteler

Hukuk

İktisadi ve İdari Bilimler

Katolik İlahiyat ve Felsefe

Bilgisayar Bilimleri ve Matematik

Almanya’da Eğitiminiz Burada Başlar.

Almanya’da Almanca üniversite ve yüksek lisans eğitimi hakkında tüm merak ettiklerinizi bize ulaşarak ücretsiz öğrenebilirsiniz.