Skip to content

Humboldt Üniversitesi Berlin

humboldt-uni

Berlin

Berlin Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Şehir aynı zamanda Almanya’nın 16 eyaletinden biridir. Almanya’nın kuzeydoğusunda yer alır ve nüfusu 3,6 milyondur. 1961 yılında yapımına başlanan Berlin Duvarı ile Doğu ve Batı Almanya olarak ayrılan ülke, 1989 yılında duvarın yıkılmasıyla 3 Ekim 1989 tarihinde tekrar birleşmiştir. Bu birleşimin simgelerinden biri olan Brandenburg Kapısı görülmesi gereken en önemli turistik öğelerden biridir. Şehrin bir diğer güzelliği ise Havel Nehri’nin 400 km uzunluğunda olan yan kolu Spree Nehri’nin bir kısmının şehrin tam ortasından geçmesidir. Yüzde 44’lük ormanlık alanı ile dünyanın en yeşil şehirleri arasındadır. Sayısız müzeleri, sanat galerileri, çok kültürlü, toleranslı ve hareketli gece hayatı ile turistlerin büyük ilgisini çeken şehir, aynı zamanda yüksek teknoloji alanında başarısı ile tanınmaktadır. Almanya’nın mükemmel şehir planlamacılığının en bariz örneklerinden biri olan Berlin şehri, ulaşım olanakları açısından çok zengin ve düzenlidir. Yılın geneli yağışlı olup, kış aylarında soğuktur. En sıcak dönem ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Berlin şehrinin resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Humboldt Üniversitesi Berlin – Humboldt-Universität zu Berlin

Humboldt Üniversitesi yaklaşık 200 yıl önce bilim adamı, devlet adamı ve aynı zamanda yazar olan Friedrich Wilhelm von Humboldt ve arkadaşlarının bilimin bağımsızlığı, beşeri ve fen bilimlerinin bütünleşmesi, öğretim ve araştırmanın birleştirilmesi amacıyla 1852 yılında Friedrich-Wilhelms-Universität zu Berlin adıyla kurulmuştur.  1810 yıllarında üniversite felsefeci Hegel, hukuk insanı Friedrich Carl von Savigny, doktor Christoph Wilhelm Hufeland gibi döneminin önde gelen fikir ve bilim adamlarının tartışmalarını yaptıkları bir yerdi. 1871’de Alman İmparatorluğu’nun kuruluşundan sonra Almanya’daki en büyük ve en ünlü üniversite oldu. Humboldt’un fikirleri tüm dünyaya yayıldı ve ay nı türden birçok üniversitenin ortaya çıkmasına neden oldu. Max Planck, Robert Koch ve Fritz Haber gibi 29 Nobel Ödülü sahibi burada araştırma yaptı. Otto von Bismarck, Heinrich Heine ve Karl Marx üniversiteye öğrenci olarak kaydoldu. Nazi Almanyası döneminde üniversite ne yazık ki nadiren direniş yeri olmuştur. 1950/51 ve 1967/68 dönemlerinde yapılan üniversite reformları ile eğitim ve işleyiş komünist ideoloji doğrultusunda değiştirilmiştir. 1990’da Almanya’nın yeniden birleşmesiyle, üniversiteye yeni bir çığır açma ve eski geleneklerini değiştirme fırsatı verilmiştir. Humboldt üniversitesi zu Berlin bugün Almanya’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir.

Üniversitede verilen iyi eğitimin en fazla ortaya çıktığı alanlar, antik araştırmalar, bilim tarihi, felsefe, iktisadi ve idari bilimler, biyoloji, neuroloji ve immunolojidir. Ayrıca matematik, materyal ve optik bilimi, iklim ve sürdürülebilirlik araştırmaları ile dikkat çekmektedir. Bünyesinde yaklaşık 30’a yakın araştırma merkezini barındıran üniversitede 440 profesör eğitim verip, bilimsel araştırma yapmaktadır. Üniversite özellikle genç ve bağımsız akademisyenleri bilimsel araştırmalar için tesvik etmesiyle de ünlüdür.

Toplam 9 fakülte, tıp fakültesi öğrencileri hariç, 36.222 öğrenci 172 bölümde eğitim almaktadır. Üniversitede 440 ve 1968 araştırma görevlisi çalışmaktadır. 2020 Times Higher Education (THE) World University Rankings’e göre dünyanın eğitim ve araştırma alanında 80., Almanya’nın ise aynı yıl 5. en iyi üniversitesi seçilmiştir. Yine 2020 QS World University Rankings araştırmasında dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında 117. sıraya, Almanya‘da ise 4. sıraya yerleşmiştir.

Üniversitede eğitim verilen bölümlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Fakülteler

Hukuk

Kültür, Sosyal ve Eğitim Bilmleri

Yaşam Bilimleri

Matematik ve Fen

Felsefe

Dil ve Edebiyat

İlahiyat

İktisadi ve İdari Bilimler

Charite – Tıp Fakültesi Berlin

Almanya’da Eğitiminiz Burada Başlar.

Almanya’da Almanca üniversite ve yüksek lisans eğitimi hakkında tüm merak ettiklerinizi bize ulaşarak ücretsiz öğrenebilirsiniz.