Skip to content

Clausthal Teknik Üniversitesi

clausthal-uni

Clausthal-Zellerfeld

Aşağı Saksonya eyaleti şehirlerinden olan Clausthal-Zellerfeld, 15.000 nüfusa sahiptir. 1930 yılında cevher yataklarının kurumasıyla şehirde madenciliğe son verilmiştir. Dağ başına kurulmuş küçük bir üniversite şehridir. Kış ayları oldukça sert geçer, Bahar aylarında ise yemyeşildir. Şehirden daha çok bir kasabaya benzeyen Clausthal-Zellerfeld’de hareketli bir şehir yaşamı yoktur. Teknik alanda iyi eğitim almayı, doğayı ve sakin yaşamı tercih edenler için Almanya’nın yaşanılacak en güzel şehirlerinden birisidir. Şehre en yakın havaalanı Hannover şehrindedir.

Clausthal şehrinin resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Clausthal Teknik Üniversitesi-Technische Universität Clausthal

Kuruluşu 1775 yılına dayanan üniversite, 1810 yılında dağcılara ve memurlara eğitim veren bir dağ okuludur. 1864 yılında dağcılık ve kulübe yapımı alanında eğitim veren binaların da eklenmesi ile Clausthal Dağ Akademisi adını almıştır. Clausthal Teknik Üniversitesi adını alması ise 1968 yılında makine mühendisliği, süreç mühendisliği, matematik, fizik ve kimya bölümlerinin açılması ile olmuştur.

Üniversitede toplam 3 fakülte, 34 enstitü ve 6 bilimsel araştırma merkezi bulunmaktadır. 33 bölümde eğitim alan öğrenci sayısı 4.093, çalışan sayısı ise 1.050’dir. Uluslararası öğrenci sayısı toplam öğrenci sayısının % 46’sı kadardır. Üniversitenin 2019 yılında eğitim için ayırdığı bütçe 32,7 milyon Euro’dur. Özellikle enerji ve hammadde alanında eğitimi ile öne çıkan üniversite, malzeme bilimi alanında Hannover Üniversitesi ile, simülasyon alanında Göttingen üniversitesi ile ve plastik alanında ise Göttingen, Eindhoven ve Amsterdam üniversiteleri ile önemli çalışmalar yürütmektedir.

Materyal bilimi, makine mühendisliği ve endüstri mühendisliği alanına Almanya’nın en iyi teknik üniversiteleri arasına girer.

Üniversite aynı zamanda Almanya’nın, kış sporları yapılan ve Unesco miras listesinde olan bölgelerden birinde olma özelliği taşıyan tek üniversitesidir.

Üniversitede eğitim verilen bölümlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Fakülteler

Fen Bilimleri ve Materyal Bilimleri

Enerji Bilimi ve İktisadi ve İdari Bilimler

Matematik, Bilgisayar Mühendisliği ve Makine Mühendisliği

Almanya’da Eğitiminiz Burada Başlar.

Almanya’da Almanca üniversite ve yüksek lisans eğitimi hakkında tüm merak ettiklerinizi bize ulaşarak ücretsiz öğrenebilirsiniz.