Skip to content

Hannover Üniversitesi

hannover-uni

Hannover

537.000 nüfusu ile Aşağı Saksonya eyaletinin başkentidir. Almanya’nın kuzeyinde yer alan şehir, güneyinde Göttingen ve doğusunda Wolfsburg şehirleri ile komşudur. Bir vadi üzerine kurulu olduğu için düz bir alana sahiptir. Şehrin içinden Leine Nehri geçmektedir. Çok yağış alan bir iklime sahiptir. Almanya’nın diğer şehirlerinden farklı olarak çok fazla sayıda eski mimari yapıya rastlanmamasının sebebi, şehrin neredeyse tamamının 1945 yılından sonra yeniden imar edilmesidir. Hannover bir fuar başkentidir. Dünya’nın en büyük fuarlarına ev sahipliği yapan şehirde, Solvay, Bahlsen, Komatsu-Hanomag, TUI, BREE, Rossman vb. dünya çapında üretim ve ihracat yapan birçok önemli kuruluş yer alır. Şehirde birçok finans ve sigorta şirketi de yoğun bir şekilde faaliyet gösterir. Aşağı Saksonya eyaletinin nerede ise tüm televizyon ve radyo yayınlarının yapıldığı merkezdir. Hannover Almanca’nın en iyi konuşulduğu Almanya şehirlerinden biridir.

Hannover şehrinin resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Hannover Üniversitesi-Leibniz Universität Hannover

1831 yılında ticaret yüksekokulu olarak kurulan üniversite, 1879 Kraliyet Teknik Üniversitesi, 1909 yılında ise Alman matematikçi ve felsefeci Gottfried Wilhelm Leibniz’de adını alarak Leibniz Teknik Üniversitesi olmuştur. 2006 yılında ‘’Gottfried Leibniz Universität Hannover’’ adını almıştır.

Almanya’nın en iyi 9 teknik üniversitesinden (TU9) biridir. Toplam 9 fakültede 29.781 öğrencinin 87 bölümde eğitim aldığı üniversitede 300’den fazla profesör ve 1.100’ün üzerinde bilimsel araştırma görevlisi çalışmaktadır. 2018 yılında üniversitenin eğitime ayırdığı bütçe 545,4 milyon Euro’dur. Bir kampüs üniversitesi olan Leibniz Üniversitesi aynı zamanda yemyeşil bir bölgede yer alır. Teknik bölümlerde ve fen bilimleri alanında dünyada en iyi ilk 500 üniversitesi arasında yerini alır.

Üniversitede eğitim verilen bölümlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Fakülteler

Mimarlık ve Peyzaj

İnşaat Mühendisliği ve Jeodezi

Elektrik/Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği

Hukuk

Makine Mühendisliği

Matematik ve Fizik

Fen Bilimleri

Felsefe

İktisadi ve İdari Bilimler

Ouest Leibniz Araştırma Okulu

Leibniz Öğretmenlik Okulu

Almanya’da Eğitiminiz Burada Başlar.

Almanya’da Almanca üniversite ve yüksek lisans eğitimi hakkında tüm merak ettiklerinizi bize ulaşarak ücretsiz öğrenebilirsiniz.