Skip to content

Bochum Üniversitesi

bochumuni-logo

Bochum

Kuzey Ren Westfalya eyaletinin Ruhr bölgesinin merkezi olan Bochum, 400.000 civarındaki nüfusu, 145.4 kilometrekarelik yüz ölçümü ile Avrupa’nın en yoğun nüfusa sahip şehirlerinden biridir. Eyaletin en büyük 6. şehridir ve Almanya’nın en büyük 20 şehri arasında yer alır. 1960’lı yıllara kadar madencilik ve çelik endüstrisi ile öne çıkan bölgede, 1989-1999 yılları arasında 120’den fazla projenin uygulamaya koyulmasıyla, endüstriyel ve atık su alanları yenilenmiş, eski sanayi siteleri sanat ve kültür, eğlence ve spor ya da ofis alanlarına dönüştürülmüştür. Bu dönüşüm halen devam etmektedir. Duisburg, Oberhausen, Mülheim an der Ruhr, Bottrop, Gelsenkirchen, Herne, Bochum, ve Dortmund şehirleri Ruhr bölgesinin bilinen şehirleri olup, 5 milyonun üzerinde nüfusa ev sahipliği yapmaktadırlar. Bochum şehrinin de yer aldığı, Almanya’nın en çok Türk nüfusunun bulunduğu Ruhr bölgesinde yaklaşık 30.000 Türk yaşamaktadır. Uluslararası öğrencilerin de yoğun bulunduğu bir öğrenci şehridir. Günümüzde, Kuzey Ren Westfalya eyaletinin ortasında yer alan önemli bir ticaret merkezi olan Bochum’da 15.000’in üzerinde büyük ve küçük ölçekli firma bulunmaktadır. %40’ı yeşil alanlardan oluşan şehirde halkın dışarıda vakit geçirebilmesi için birçok olanak bulunmaktadır. Bochum Şehir Tiyatrosu, sahnelenen oyun sayısı ve köklü tarihi ile Almanya’nın en önemli tiyatroları arasında yerini almaktadır. Birçok bağımsız tiyatronun da bulunduğu şehir, Almanya’nın en önemli tiyatro merkezlerinden biridir.  Bochum’un ev sahipliği yaptığı, Starlight Express isimli tekerlekli patenler ile gerçekleştirilen müzikal, Dünya’nın aynı noktada, en çok izlenen müzikali unvanına sahiptir.

Bochum şehrinin resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bochum Üniversitesi-Ruhr Üniversität Bochum

1961 yılında kurulmasına karar verilen üniversitede öğretime 1965 yılında başlanmıştır. Adını Avrupa’nın 3. büyük metropol merkezi olan Ruhr bölgesinden almıştır. Bochum üniversitesi 20 fakültesiyle ve 43.000’nin üzerindeki öğrencisiyle Almanya’nın 10 büyük üniversitesi arasında yer alır. 6300 yabancı öğrencinin eğitim aldığı üniversitede 130 ülkeden öğrenci bulunmaktadır. Toplam 192 alanda eğitim verilen üniversitede, çalışan sayısı 5828’dir. Üniversite aynı zamanda tipik kampüs hayatının yaşanabileceği Almanya’nın nadir üniversitelerinden biridir. 4,5 kilometrekare büyüklüğünde olan üniversitenin kampüsünde fakülteler dışında 11 partner üniversiteler ile çalışan ve 9 üniversiteye ait araştırma merkezi bulunur. 2007 yılında Ruhr bölgesinde Bochum Üniversitesi, Dortmund Teknik Üniversitesi ve Duisburg-Essen Üniversitesi’nin kurduğu üniversite ittifakını (UA Ruhr) ile bölge, 120.000 öğrencisi ve 1.300 profesörü ile Almanya’nın en büyük bilimsel araştırma bölgesinden biri olmuştur. Sadece Bochum Üniversitesi’nin 2018 yılı bütçesi 600 milyon Euro’dur.

Üniversitede eğitim verilen bölümlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Fakülteler

Evanjelik İlahiyat

Katolik İlahiyat

Felsefe ve Eğitim Bilimleri

Tarih

Filoloji (Dil Bilimi)

Orta Asya Ülkeleri Araştırmaları

Spor Bilimi

Psikoloji

Hukuk

İktisadi ve İdari Bilimler

Sosyal Bilimler

İnşaat Mühendisliği ve Çevrecilik Mühendisliği

Makine Mühendisliği

Elektrik, Elektronik Mühendisliği ve Bilişim Mühendisliği

Matematik

Fizik ve Astronomi

Jeoloji (Yer Bilimleri)

Kimya ve Biyokimya

Biyoloji ve Biyoteknoloji

Tıp

Almanya’da Eğitiminiz Burada Başlar.

Almanya’da Almanca üniversite ve yüksek lisans eğitimi hakkında tüm merak ettiklerinizi bize ulaşarak ücretsiz öğrenebilirsiniz.